DOMOVNÍ ŘÁD

BYTOVÉHO DRUŽSTVA STŘEDNÍ 9

 

 ČÁST. I

čl. 1

Úvodní ustanovení

1.        Domovní řád (dále jen DŘ) upravuje podmínky a způsob užívání bytů, společných částí domu a nebytových prostorů v domě ve vlastnictví Bytového družstva Střední 9.

2.        DŘ zavazuje všechny uživatele družstevních bytů a nebytových prostor a tvoří spolu s obecně formulovanými nájemními podmínkami základní vnitrodružstevní dokument blíže upravující výkon uživatelských práv nájemců - členů Bytového družstva Střední 9.

3.        Nájemce bytu a nájemce nebytových prostor odpovídá a nese odpovědnost i za chování a jednání osob, které se s jeho souhlasem a vědomím zdržují v prostorách domu. Ustanovení tohoto článku se vztahuje i na nezletilé.

 

čl. 2

Základní pojmy

1.        Bytem se rozumí místnost nebo soubor místností, které jsou rozhodnutím stavebního úřadu určeny k bydlení.

2.        Příslušenstvím k bytu jsou vedlejší místnosti a prostory určené k tomu, aby byly s bytem používány (balkóny, lodžie, sklepní kóje, a pod.).

3.        Společnými částmi domu jsou části domu určené pro společné užívání, zejména základy, střecha, hlavní svislé a vodorovné konstrukce, vchody, schodiště, chodby, rozvody studené vody, kanalizace, plynu, elektřiny, společné antény a to i když jsou umístěny mimo dům. Za společné části domu se považují příslušenství domu (např. oplocení) a stavby vedlejší včetně jejich příslušenství.

4.        Nebytové prostory jsou jednotlivé místnosti nebo soubory místností, které jsou rozhodnutím stavebního úřadu určeny k jiným účelům než k bydlení (např. garáže). Nebytovými prostorami nejsou příslušenství k bytu ani společné prostory (části) domu.

5.        Uživatelem bytu se rozumí nájemce bytu.

 

ČÁST II.

čl. 3

Výkon uživatelských práv

1.        Základní práva a povinnosti organizace spravující bytový fond (dále jen družstvo) a občanů při užívání bytů a místností nesloužících k bydlení upravuje v obecné rovině občanský zákoník.

2.        Družstvo je povinno uživateli zajistit plný a nerušený výkon uživatelských práv. Postupuje v úzké součinnosti s volenými orgány. Podmínky stanoví stanovy družstva.

3.        Družstvo je povinno vydat při odevzdání bytu uživateli bytu nájemní smlouvu podepsanou statutárními zástupci družstva a uživatelem, který s družstvem dohodu uzavřel. Ve smlouvě musí být zejména uveden předmět a rozsah práva užívat byt včetně jeho příslušenství. Výše úhrady za užívání bytu, nebytových prostorů je dána usnesením členské schůze.

4.        Uživatel bytu nebo pronajatého nebytového prostoru je povinen užívat byt nebo nebytový prostor, společné prostory a zařízení domu řádně a podle jejich určení, řádně používat služeb spojených s bydlením a zachovávat všechny předpisy o užívání bytového majetku. Je povinen zachovat zásady občanského soužití a ustanovení tohoto DŘ a vytvářet tak společně s družstvem podmínky, zaručující všem obyvatelům domu nerušené užívání bytu, společných prostor a zařízení domu. Je dále povinen trvale dodržovat povinnosti vyplývající z nařízení k požární bezpečnosti v obytných budovách, se kterými je povinen se seznámit - viz část V. tohoto DŘ.

5.        Uživatel bytu a nebytových prostor nesmí provádět stavební úpravy bytu ani jiné podstatné změny bez předchozího souhlasu družstva a to ani na svůj náklad. Jde zejména o zavádění nebo změnu vodovodního, elektrického, plynového a jiného vedení, zazdívání nebo prorážení oken, přemísťování dveří, odstraňování nebo zřizování příček, výměny oken, rekonstrukce koupelen. Je-li podle zvláštních předpisů k takové úpravě nebo změně zapotřebí i souhlasu jiného orgánu nebo organizace, musí si vyžádat též jeho souhlas.

6.        Zřizovat a upravovat televizní a rozhlasové antény, včetně antén pro příjem satelitního vysílání, lze jen po předchozím projednání s družstvem a za podmínek dohodnutých. Musí být respektovány obecně závazné předpisy a normy. Antény, které byly namontovány bez souhlasu družstva nebo nebyly při jejich montáži dodrženy podmínky dohodnuté s družstvem, musí být odstraněny na náklad toho, kdo je bez souhlasu instaloval. Vlastník (uživatel) antény odpovídá podle obecných předpisů za škodu způsobenou družstvu při zřizování a užívání antény a nesplnění podmínek dohodnutých při instalaci antény.

7.        Družstvo může žádat, aby věci upravené bez jeho souhlasu byly uvedeny do původního stavu. Uživatel bytu a nebytových prostor odpovídá za škodu, která vznikne neodborným provedením změn a úprav.

8.        Stromy a okrasné křoviny na pozemcích družstva mohou být odstraněny pouze s vědomím družstva a při respektování obecně platných právních předpisů (po souhlasu příslušného odboru ÚMČ Královo Pole.

9.        Družstvo je oprávněno provádět stavební úpravy nebo jiné podstatné úpravy v bytě jen po dohodě s uživatelem bytu. Uživatel bytu však musí provedení oprav nařízených kompetentním orgánem v obecném zájmu strpět a provedení nutných oprav, vyplývajících z udržovacích povin­ností umožnit.

10.    Uživatel bytu a nebytových prostor je povinen umožnit pověřeným zástupcům družstva, případně odborné firmy, po předchozím oznámení, vstup do bytu (nebytového prostoru) za účelem kontroly technického stavu bytu, k provedení montáže, kontroly, výměny a odečtu měřidel studené vody.

11.    V zájmu předcházení násilného otevření bytu nebo nebytového prostoru z důvodu havárie a pod. doporučuje se v případě déle trvající nepřítomnosti nájemce oznámit družstvu místo pobytu anebo adresu a telefon osoby zplnomocněné ke zpřístupnění bytu.

12.    Hrozí-li nebezpečí z prodlení, nebo jde-li o obecný zájem mohou kompetentní pracovníci druž­stva (správy domu) úředně otevřít byt a to vždy za přítomnosti člena představenstva, případně pracovníka Policie. Musí při tom učinit taková opatření, aby byl co nejvíce chráněn majetek uživatele. O provedeném zásahu pořídí písemný protokol a neprodleně vyrozumí uživatele bytu.

13.    Nájemci bytů (nebytových prostor) jsou povinni při výkonu svých práv dbát, aby v domě bylo vytvořeno prostředí zajišťující ostatním nájemcům výkon jejich práv. Výkon práv a povinností vyplývajících z nájemního vztahu nesmí bez právního důvodu zasahovat do práv a oprávněných zájmů jiných osob a nesmí být v rozporu s dobrými mravy.

 

čl. 4

Udržovací povinnosti družstva

1.        Družstvo je povinno provádět řádnou údržbu a potřebné opravy společných částí domu vymezených v čl. 2, odst. 3 tohoto DŘ. Není však povinno provádět údržbu a opravy, jejichž potřeba vznikla z příčin, za něž odpovídá uživatel bytu nebo nebytového prostoru.

2.        Neplní-li družstvo svoji povinnost odstranit závady, které brání řádnému užívání bytu nebo jimiž je výkon práva člena ohrožen, má člen  právo po předchozím upozornění družstva závady odstranit v nezbytné míře a požadovat od něho náhradu účelně vynaložených nákladů. Právo na náhradu musí uplatnit u družstva bez zbytečného odkladu. Právo zanikne, nebylo-li uplatněno do šesti měsíců od odstranění závad. Povinnost družstva je omezena ustanovením článku 5 odst. 1 tohoto DŘ.

 

čl. 5

Udržovací povinnosti uživatele bytu

1.        Veškeré opravy v bytě související s jeho užíváním a náklady spojené s běžnou údržbou hradí nájemce (společní uživatelé). Z fondu oprav družstva se v bytě hradí opravy a výměny společných (stoupacích) částí rozvodů vody, plynu, el. energie, komínů, vnější nátěry oken a  případně dalších částí domu na základě usnesení členské schůze.

2.        Nepostará-li se nájemce o včasné provedení oprav v bytě, které má podle občanského zákoníku a článku 5, odst. 1 tohoto DŘ zajišťovat, a které brání řádnému užívání budovy nebo jimiž je výkon práv ostatních v budově bydlících ohrožen, má družstvo právo učinit tak po předchozím upozornění člena na jeho náklad samo a požadovat od něj náhradu.

3.        Nájemce  je povinen oznámit  pronajímateli bez  zbytečného odkladu potřeby oprav, které má provést pronajímatel. Při porušení této povinnosti  odpovídá nájemce za  škodu tím způsobenou  a nemá nároky, které  by mu jinak příslušely  pro nemožnost nebo omezenou možnost užívat  byt nebo nebytový prostor  pro vady, jež nebyly  včas pronajímateli oznámeny.

4.        Nájemce  je  povinen  odstranit  závady  a  poškození,  které způsobil v domě, bytě nebo nebytovém prostoru  sám nebo ti, kdo s ním  bydlí. Totéž se vztahuje na jeho podnájemníky nebo hosty. Nestane-li se tak, má  pronajímatel  právo  po  předchozím  upozornění nájemce závady a poškození odstranit a požadovat od nájemce náhradu.

5.        Podle stavebního zákona se mohou z technického nebo estetického důvodu stanovit jednotná pravidla upravující způsob provedení některých oprav nebo běžné údržby bytu.

 

čl. 6

Úhrada za užívání a služby

1.        Družstvo je povinno písemně oznámit novému uživateli bytu výši úhrady za užívání bytu a za služby s užíváním spojené. Je rovněž povinno oznamovat všem uživatelům bytů případné změny i výši doplatku nebo přeplatku vyúčtovaných nákladů a platů za služby spojené s užíváním bytu.

2.        Uživatel bytu je povinen oznámit do jednoho měsíce družstvu skutečnosti rozhodné pro stanovení úhrady za užívání bytu a služby s užíváním bytu spojené. Zejména je povinen nahlásit změnu v počtu osob bydlících s uživatelem a to bez zbytečného odkladu, písemně správě domu.

3.        Uživatel bytu má právo na přiměřenou slevu z úhrady za užívání bytu, pokud družstvo přes jeho upozornění neodstraní v bytě nebo domě závadu (s přihlédnutím k článku 5, odst. 1 tohoto DŘ), která podstatně nebo delší dobu zhoršuje jejich užívání. Právo na přiměřenou slevu z úhrady má uživatel i tehdy, jestliže užívání bytu je takto zhoršeno neplněním nebo vadným plněním služeb, jejichž poskytování je spojeno s tímto užíváním.

4.        Právo na slevu z úhrady za užívání bytu nebo za služby spojené s užíváním je třeba uplatnit u družstva bez zbytečného odkladu. Právo zanikne, nebylo-li uplatněno do šesti měsíců ode dne, kdy došlo ke skutečnostem, které toto právo zakládají.

 

čl. 7

Zánik práva užívat byt

1.        Právo užívat byt zanikne písemnou dohodou mezi družstvem a uživatelem nebo písemným oznámením uživatele, že nechce byt užívat. V písemném oznámení musí být uvedena lhůta, kdy má užívání skončit a to nejméně jeden měsíc tak, aby skončilo ke konci kalendářního měsíce. Není-li lhůta uvedena, skončí užívání koncem měsíce následujícího po měsíci, v němž oznámení došlo družstvu.

2.        Právo užívat byt zanikne též rozhodnutím soudu v případě podání žaloby (př. dlužníci) či z důvodu majetkového vypořádání (př. rozvody manželství, dědictví apod.).

3.        Po zániku práva na užívání bytu je dosavadní uživatel bytu povinen odevzdat jej družstvu ve stavu, v jakém jej převzal, s přihlédnutím k normálnímu opotřebení, pokud se s pronajímatelem nedohodnou jinak (malby, tapety, dlaždičky, palubky, aj.).

4.        O vrácení a převzetí bytu sepíše družstvo zápis, v němž uvede stav bytu, jeho příslušenství a vybavení a označí zjištěné závady. Má-li tyto závady odstranit uživatel bytu, stanoví družstvo zároveň lhůtu a způsob jejich odstranění.

 

ČÁST III.

čl. 8

Užívání společných prostor a zařízení

1.        Společných prostor a zařízení se užívá jen k účelům odpovídajícím jejich povaze a určení tak, aby nedocházelo k omezování práv ostatních uživatelů bytů v domě.

2.        Umísťování předmětů nepatřících k vybavení domu ve společných prostorách není dovoleno (zejména u hydrantů, uzávěrů, měřičů a v mezipatrech). Tlakové nádoby (propan - butan atd.) nesmí být skladovány v prostorách pod úrovní okolního terénu. Únikové cesty musí být udržovány volné (chodby, schodiště, přístup k rozvodným zařízením el. energie a plynu).

3.        Smetí a odpadky se vysypávají pouze do nádob k tomu určených, a to takovým způsobem, aby byla zachována co největší čistota. Nádoby na domovní odpadky musí být umístěny na místě určeném a obvyklém, odkud je lze bez zvláštních potíží a časových ztrát vyvážet ke sběrným vozům. Stálé stanoviště určené družstvem musí být co nejblíže komunikaci a nesmí být měněno. Nádoby na domovní odpadky musí být plněny tak, aby po naplnění bylo možno víko nádoby uzavřít. Není dovoleno do sběrných nádob sypat sut', posekanou trávu a suroviny určené pro sběr. Jiné předměty, které není dovoleno do sběrných nádob umísťovat, musí odstranit na svůj náklad uživatel bytu. Sběrné nádoby musí být po vyprázdnění dány zpět na určené místo.

4.        Vyklepávat koberce, rohožky apod. je možno pouze na místech k tomu určených. Znečištěný prostor musí nájemce ihned uvést do pořádku.

5.        Větrání bytů do vnitřních prostorů domu je zakázáno, pokud pro to, resp. k tomu nejsou tyto prostory určeny.

6.        Ve společných prostorách domu a v kabinách výtahů je kouření zakázáno.

7.        Uživatelé jsou povinni zabezpečit, aby v domě nebyly ukládány látky a kapaliny snadno vznět­livé či jinak nebezpečné a aby nebylo užíváno otevřeného ohně.

8.        Věci uložené ve společných prostorách a sklepech nesmí být zdrojem šíření hmyzu a hlodavců.

 

čl. 9 

Zajištění pořádku a čistoty

1.        Uživatelé bytů jsou povinni udržovat v domě pořádek a čistotu. Úklidové práce jsou zajištěny za úplatu družstvem, případně úklidem nájemníky dle týdenního rozpisu (určí členská schůze). Jde zejména o tyto práce:

a)       mytí a stírání schodů, chodeb, výtahu, čištění schodišťových oken a zábradlí. Schody a chodby je nutno mýt podle potřeby (dle rozpisu a podmínek stanovených družstvem), vlhkým hadrem stírat a čistit včetně zábradlí, nejméně 1x týdně. Okna v mezipatrech je nutno čistit 2x ročně.

b)      udržování čistoty ve společných prostorách sklepů a na dvoře.

c)       čištění chodníků, odstraňování sněhu a náledí a posypávání zdrsňujícím materiálem. Úklidová služba je povinna zajistit, aby přilehlý chodník k domu byl řádně a včas čištěn, tj. zbaven nečistoty, smetí, sněhu a při náledí posypán. Sníh se ponechá na okraji chodníků v hromadách.

d)      Úklidová služba provádí i úklid okolo popelnic.

2.        Jestliže znečištění vzniklo provozem (např. přísunem nebo odsunem zboží) hospodářské nebo jiné organizace, musí být odstraněno organizací, která znečištění zavinila, nebo z jejího provozu vzniklo.

3.        Jestliže nájemník nebo ti, kdo s ním bydlí, způsobí nadměrné znečištění, je povinen toto znečistění neprodleně odstranit. Totéž se vztahuje i na jeho podnájemníky nebo hosty.

 

 

čl. 10

Informační zařízení v domech

1.        Vývěsky, nápisy, reklamy a jiná informační zařízení mohou být umístěny na domě a uvnitř jen se souhlasem družstva . Je-li k tomu potřeba podle zvláštních předpisů povolení kompetentních orgánů, musí být předem vyžádáno.

2.        Jakmile právo na umístění informačního zařízení zanikne, odstraní je dosavadní uživatel a uvede svým nákladem vše do původního stavu.

3.        Byty, jejich příslušenství (např. sklepy) a společné prostory musí být označeny orientačními pořadovými čísly.

4.        Uživatelé bytů jsou povinni označit zvonky do bytů a schránky jménem.

5.        Představenstvo umístí na viditelném místě nástěnku, na které budou uživatelé domu informováni o všech důležitých sděleních a opatřeních, týkajících se údržby a užívání bytů a poskytování služeb, užívání společných prostor a zařízení domu.

 

 

čl. 11

1.        K hlavním uzávěrám vody a plynu, kanalizačním, čistícím otvorům a jiným podobným zařízením, pokud jsou ve společných prostorech, musí být zajištěn vždy volný přístup. Jsou-li tato zařízení v místnostech určených k výhradnímu užívání uživateli bytu nebo provozních místností, musí být učiněna taková opatření, aby k nim byl v případě nutnosti přistup i za nepřítomnosti uživatele bytu nebo příslušníků jeho domácnosti.

2.        Osoba, která uzavřela domovní uzávěry vody, plynu, atd., musí zajistit, aby jejich uzavření a opětné otevření bylo uživatelům včas oznámeno. Tuto povinnost má i v případě, kdy je přechodně uzavřen přívod vody nebo je ustaven den k uzávěru vody při provádění drobných oprav v bytě uživatele.

 

čl. 12

Klíče a jejich užívání

1.        Každý uživatel při převzetí bytu má vůči předávajícímu právo na dva klíče od hlavních vstupních dveří do domu a od bytu, na jeden klíč od každých dveří v bytě a jeden klíč od poštovní schránky.

2.        Klíče od uzamykatelných společných prostor v domě, od místností, kde jsou uzávěry vody, plynu, a strojovny výtahu, jsou uloženy na místě k tomu určeném. Místo, kde jsou klíče uloženy a jméno osoby odpovědné za uložení klíčů, může být uvedeno na orientační tabuli, příp. tak, jak rozhodlo představenstvo.

3.        Po zániku práva na užívání bytu je uživatel povinen odevzdat družstvu všechny klíče, které má k zámkům v domě a v bytě bez náhrady.

 

čl. 13

Zavírání domu

4.        V zájmu bezpečnosti majetku musí být dům (vchod) trvale uzamykán. Každý, kdo má klíč od hlavních vstupních dveří do domu, je povinen za sebou zamknout.

5.        Družstvo musí zabezpečit taková technická a organizační opatření, aby nebylo bráněno např. donášce pošty, novin, nebo vstup jiným orgánům ve výkonu jejich povinností.

 

čl. 14

Osvětlení domu

6.        Družstvo zajistí osvětlení společných prostor, chodeb a vchodů s přihlédnutím k obecně platným normám, vydaným pro osvětlení domů tak, aby byla zajištěna bezpečnost osob v domě se pohybujících.

čl. 15

neobsazeno

čl. 16

neobsazeno

 

čl. 17

Používání sklepů

1.        Sklep (sklepní kóje), tvoří příslušenství bytu, označuje se shodným číslem jako číslo bytu.

2.        Jsou-li sklepní prostory odděleny od ostatních společných prostor samostatnými dveřmi, budou trvale uzamykány. V takovém případě musí družstvo předat každému uživateli klíče, aby měl do sklepa nerušený přístup.

3.        Platí zde obecně závazné právní, bezpečnostní a požární předpisy, zákaz skladování pohonných hmot, toxických látek, motorových olejů a motocyklů.

4.        Kouření a používání otevřeného ohně ve sklepě je zakázáno.

5.        Dosáhne-li venkovní teplota bodu mrazu, musí být sklepní okna uzavřena.

 

 

 

čl. 18

Držení domácích zvířat

1.        Nájemce bytu nese plnou odpovědnost za domácí zvířata, která jsou v bytě držena (psi, kočky, morčata spod.). Je povinen dbát, aby nedocházelo k rušení užívacího práva ostatních obyvatel domu a byla dodržována čistota v domě a jeho okolí.

2.        Pro chov a držení zvířat na území města Brna, platí vyhláška Magistrátu města Brna.

 

čl. 19

Klid v domě

1.        Uživatelé jsou povinni učinit taková vhodná opatření a trvale se chovat tak, aby sami ani osoby, které s nimi bydlí, eventuelně jsou na návštěvě, neobtěžovali sousedy nadměrným hlukem.

2.        V době od 20 hodin je zakázáno provádět stavebně montážní činnosti a používat hlučné nástroje (vrtačky, vysavače, apod.)

3.        V době od 22 hodin do 6 hodin jsou nájemci povinni dodržovat noční klid.

4.         Klid v domě jsou povinni dodržovat i nájemci nebytových prostor.

5.        Uživatelé jsou rovněž povinni zajistit odrušení svých elektrospotřebičů a přístrojů, pokud jejich činnost působí závady v příjmu rozhlasových a televizních přijímačů.

 

ČÁST IV.

Sankční opatření

čl. 20

1.        Představenstvo, popř. členská schůze určí sankce za hrubé porušení povinností, které jsou formulovány v části III. tohoto DŘ.

 

ČÁST V.

Protipožární opatření

(výňatky ze zákona č. 133/85 Sb. o PO)

 

čl. 21

Úvodní ustanovení

Účelem zákona je vytvořit podmínky pro účinnou ochranu života a zdraví občanů a majetku před požáry a pro poskytování pomoci při živelných pohromách a jiných mimořádných událostech stanove­ním povinnosti ústředních orgánů státní správy, právnických a fyzických osob, postavení a působnosti orgánů státní správy a samosprávy na úseku požární ochrany.

 

čl. 22

Odpovědnost

1.        Každý je povinen počínat si tak, aby nezavdal příčinu ke vzniku požáru, neohrozil život a zdraví osob, zvířat a majetku. Při zdolávání požáru, živelných pohrom a jiných mimořádných událostí, je povinen poskytovat přiměřenou osobní pomoc, (nevystaví-li tím vážnému nebezpečí nebo ohrožení sebe nebo osoby blízké a nebo nebrání-li mu v tom důležitá okolnost) a potřebnou věcnou pomoc.

2.        Za plnění povinnosti na úseku požární ochrany u právnické osoby odpovídá statutární orgán, tj. představenstvo.

3.        Povinnosti v domě plní správa domu.

 

čl. 23

Preventivní opatření, povinnosti obyvatel domu

1.        Každý je povinen počínat si tak, aby nezavdal příčinu ke vzniku požáru, neohrozil život a zdraví osob a majetek. Plně odpovídá také za svoje nezletilé děti.

2.        Nesmí být používány hořlavé kapaliny na praní oděvů. V bytě je možno provádět čištění oděvů na balkóně nebo u otevřeného okna. Neskladovat v bytě hořlavé kapaliny.

3.        Je přísně zakázáno zkoušet únik plynu pomocí ohně, toto se provádí pomocí např. mýdlové vo­dy. Každý únik plynu se hlásí na plynárenský podnik a uzavře hlavní uzávěr plynu.

4.        Při zjištění úniku plynu v bytě musí být vypnut elektrický proud, nezapomenout na vypnutí zvonku a telefonu.

5.        Před odchodem z bytu na delší dobu uzavřít hlavní uzávěr plynu (v bytě u plynoměru).

6.        U každého plynového spotřebiče, hlavního uzávěru v bytě a hlavního uzávěru v domě musí být trvale klíč pro rychlé uzavření.

7.        Nesmí být prováděna neodborná oprava, ani úprava elektrické instalace a pojistek (jističů). Není dovoleno používat silnější žárovky, než je uvedeno od výrobce osvětlovacích těles.

8.        Dovolené maximální zatížení zásuvek je do jmenovitého proudového zatížení zásuvek, používat pojistky předepsané síly. Při opětovném vypadnutí jističe nebo prasknuti pojistky, nechat si prohlédnout spotřebiče, zda jsou v pořádku.

9.        Elektrická automatická pračka s příkonem 2500-3600 W musí být napojena z distribučního rozvaděče samostatným přívodem, zásuvka 16 A.

10.    Elektrické tepelné spotřebiče instalovat a používat podle návodu výrobce.

11.    Před odchodem z bytu zkontrolujte, zda jsou vypnuty elektrické spotřebiče, žehlička, elektrická poduška, vařiče, infrazářiče, elektrická kamínka apod. Při delším odchodu z bytu vypnout jističe.

12.    Provádět pravidelnou údržbu všech uzávěrů vody a plynu s častým přezkoušením jejich funkce.

13.    Každý musí znát umístění hlavního uzávěru vody a plynu. Všechny hlavní uzávěry musí být řádně označeny.

14.    Společné prostory, schody, chodby a sklepy musí být stále volné, nesmí zde být odkládán žádný nábytek ani jiný materiál. Musí být trvale zajištěn volný přístup k hlavnímu uzávěru vody a plynu.

15.    Zajistit uzavírání a uzamykání předních i zadních dveří v domě a zabránit tím vniknutí nepovo­laných osob do domu (krádeže, přespávání, požáry).

16.    Protipožární zařízení v domě (hasicí přístroje a vnitřní požární hydranty) musí být udržováno v provozuschopném stavu, nesmí být poškozováno nebo jinak znehodnoceno.

17.    Příjezdové komunikace ke všem domům (včetně chodníků), musí být  volné, nesmí zde parkovat vozidla.

18.    Stavební úpravy a změny v bytě mohou být prováděny po projednání s představenstvem družstva.

19.    Je-li v koupelně infrazářič, musí zářit do volného prostoru nad vanu a nesmí být používán k sušení prádla v koupelně.

20.    Ve sklepě, suterénu a jiných prostorech v domě nesmí být prováděny opravy motorových vozidel (motorky, sekačky, PHM, spod.).

21.    Ve všech sekcích musí být vyznačena důležitá telefonní čísla pro přivolání pomoci: hasiči 150, rychlá zdravotní pomoc 155, policie 158, atd.

 

čl. 24

Povinnosti obyvatel při vzniku požáru

(likvidace požáru a přivolání pomoci)

1.        Každý je povinen při zdolávání požárů a jiných mimořádných událostí poskytnout přiměřenou osobní a potřebně věcnou pomoc.

2.        V případě vzniku požáru vyveďte z bytu děti, starce a ostatní. Je-li únik na chodbu znemožněn, musí se tyto osoby shromáždit na balkóně nebo u okna v místnosti, která je nejdále od požáru.

3.        Požár musí být likvidován pokud možno v zárodku, a to všemi prostředky (hasící přístroje, vnitřní požární hydranty).

4.        V prostoru, kde je prováděn požární zásah, musí být vypnut elektrický proud a uzavřen přívod plynu.

5.        V okamžiku, kdy byl požár zpozorován a nelze jej uhasit dostupnými prostředky, musí být přivolána pomoc požární jednotky - Hasičský záchranný sbor - tel. 150. Občané hlásí co hoří, kde hoří (čtvrť, ulice, číslo domu), oznámí své jméno, číslo telefonu a zavěsí a vyčkají na zpětný dotaz.

6.        O vzniklém požáru uvědomte všechny obyvatele sekce, aby do případného rozšíření požáru mohli opustit své byty.

7.        Nezapomeňte, že každý požár, i když byl uhašen bez zásahu požární jednotky a nebo byl bez škody, se musí ohlásit  družstvu, respektive správci domu.

 

ČÁST VI.

Společná a závěrečná ustanovení

čl. 25

Ustanovení tohoto domovního řádu platí pro nájemce družstevních bytů a nebytových prostor v domě Bytového družstva Střední 9.

čl. 26

Dojde-li ke sporu o vztazích upravených tímto DŘ, bude je řešit představenstvo, popř. členská schůze, která tento DŘ schvaluje, pokud není stanovena příslušnost soudu nebo jiného orgánu podle zvláštních předpisů.

čl. 27

Zavinění porušení povinností stanovených tímto DŘ, pokud se tímto ztěžuje plnění úkolů družstevních orgánů, ruší veřejný pořádek, soužití uživatelů, posuzuje se jako přestupek ve smyslu zák. č. 200/1990 Sb. v platném znění.

čl. 28

Představenstvo je povinno  zajistit, aby tento domovní řád byl trvale vyvěšen v domě na místě přístupném všem uživatelům domu, pokud možno u hlavního vchodu do domu.

 

čl. 29

Domovní řád může být podle potřeby doplňován dodatky, které musí být projednány a schváleny představenstvem Bytového družstva Střední 9 a následně členskou schůzí. Dodatek je nedílnou součástí domovního řádu a tvoří s ním nedělitelný celek.

 

čl. 30

Tento domovní řád nabývá účinnosti dnem 1. 3. 2003.